Dr. med. Sejfo Begić: Pratite ciljeve koje ste postavili i (p)ostanite dobri ljudi

Dr. Sejfo Begić je bivši student Medicinskog fakulteta u Tuzli i aktivan član Studentskog vijeća Medicinskog fakulteta u Tuzli “MEDICUS”. Na nagovor kolega pristao je da popuni mjesto trećeg kandidata za izbore, a na kraju je izabran za predstavnika godine. Sve što je uslijedilo nakon toga bila je prelijepa priča, koja se nastavila kroz njegov izbor za predsjednika Upravnog odbora, a kasnije i za predsjednika Udruženja, odnosno Studentskog vijeća.
Tokom svog mandata vodio je brojne projekte, a o tome kaže sljedeće: “Od početka sam bio aktivno prisutan “na terenu”, stalno osluškivao potrebe studenata i zalagao se za unapređenje njihovog statusa. Smatram da su najznačajniji projekti bili oni koji su se ticali poboljšanja studentskog standarda. Ključni moment bio je uspjeh u donošenju izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, a zatim i izmjena Statuta Univerziteta u Tuzli, koje su omogućile bolju poziciju studenata u akademskoj zajednici. Također, jedan od meni najdražih projekata bila je uspostava nove čitaonice na Medicinskom fakultetu 2018. godine, u kojoj smo obezbijedili 40 novih mjesta za učenje. Pored toga, istakao bih dva značajna vannastavna projekta: “Tuzla Brain Week” i Prijateljsko takmičenje Specijalne olimpijade “PARALLEL”. Ovi projekti su se istaknuli po svom značaju, broju učesnika i pozitivnim efektima u javnosti.”
Dr. Begić izjavljuje da i sada prati projekte SV “MEDICUS” i da je sretan što vijeće održava kontinuitet projekata.
Na pitanje kako ga je aktivnost u Vijeću oblikovala i da li mu je olakšala sadašnji rad, dr. Begić odgovara: “Iskustvo stečeno u “Medicusu” je neprocjenjivo. Kroz rad u ovoj organizaciji sam naučio kako da preuzmem odgovornost, stekao radne navike, razvio vještine motivacije, timskog rada i emocionalne inteligencije. Mnogi kolege tek nakon završetka fakulteta dolaze do ovih spoznaja, dok je meni “Medicus” sve to omogućio puno ranije. Najvažnije lekcije koje sam naučio su upornost, organizacija i spremnost da se suočim s izazovima. Također, važno je imati dobru komunikaciju s kolegama i profesorima, te razvijati timski duh.”
Kao mladi ljekar, dr. Begić se susreće sa mnogim ljudima i brojnim pacijentima. Zanimalo nas je postoji li neka situacija iz medicinske prakse koja mu je ostala posebno urezana u sjećanje, na šta doktor kaže: ”Moglo bi se sigurno pričati o mnogo nekih situacija, ali meni najupečatljiviji i najbitniji trenutak dosadašnjeg rada jeste susret prije tri i pol godine sa tada nepoznatnim čovjekom kojeg sam ambulantno liječio od obostrane upale pluća kao posljedicu infekcije SARS-CoV2. On će nakon dvije godine postati moj punac! Poslije je susret sa mojom sadašnjom suprugom bio sasvim slučajan, ali evo to je za mene definitivno najupečatljiviji i najdraži trenutak karijere, iako kažem niko nije znao šta će biti poslije dvije godine.”
Pitali smo doktora koje bi to on promjene volio vidjeti kada je riječ o obrazovnom sistemu za studente medicine, na šta dobijamo odgovor: ”Uvijek sam govorio i za vrijeme aktivne uloge u „Medicusu“, a posebno to apostrofiram danas kad znam s druge strane, da je najveći nedostatak našeg sistema manjak praktičnog rada. Dijelom su to i studenti krivi, jednostavno kako se iscrpni studij približava kraju velika većina kolega je umorna od silnih vježbi i predavanja, te se onda u 12. semestru koji je zapravo Klinički staž dosta izostaje. Definitivno bih pooštrio boravak na Kliničkom stažu s jedne strane, s druge strane bih uveo određene formalizirane norme koje bi bilo potrebno da svaki student zadovolji i kolokvira prije potpisa. Također bih produžio i formalizirao norme glede ferijalne prakse u četvrtoj i petoj godini na najmanje šest sedmica umjesto dosadašnjih četiri. Odgovornost naše struke je ogromna, preuzimanje samostalne odgovornosti preko noći je stresno.”
Za kraj, htjeli smo čuti šta bi to dr. Begić savjetovao sadašnjim članovima SV “MEDICUS” i kako bi unaprijedio rad Vijeća.
“Potrebe studenata se stalno mijenjaju. Danas su digitalizacija i tehnološke promjene ključni izazovi. “Medicus” treba pratiti te trendove i omogućiti studentima savremene edukativne platforme. Savjetovao bih im da ostanu dosljedni borbi za studentska prava i da uvedu inovacije poput digitalnih alata i edukativnih kurseva. Trenutnim članovima najuspješnije studentske organizacije na Univerzitetu u Tuzli bih poručio da zadrže kurs kojim su krenuli, da prate ciljeve koji su postavljeni, da (p)ostanu dobri ljudi. Posao kakav god da bio, on se nauči, a ljudskost ili imate ili nemate.” – izjavljuje dr. Sejfo Begić.
Zahvaljujemo se doktoru Begić Sejfi na razgovoru i želimo mu mnogo sreće kako na poslovnom, tako i na privatnom planu!